Darbo stebėjimo vizitas Portugalijoje, Porto mieste

         erasmusĮgyvendinant Erasmus+ KA121-SCH mobilumo projektą, vasario 26 - kovo 1 dienomis trys Marijampolės Sūduvos gimnazijos anglų kalbos mokytojos (Jūratė Rudminienė, Gintarė Baltrūnienė ir Kristina Paulėkienė) lankėsi Porto mieste Portugalijoje. Vizito tikslas – darbo stebėjimas vienoje geriausių Porto miesto švietimo įstaigų – Garcia de Orta vidurinėje mokykloje. Šios mokyklos misija – asmeninis ir socialinis mokinio tobulėjimas, kurio siekiama bendradarbiaujant visai institucijos bendruomenei. Garcia de Orta vidurinė mokykla įkurta dar 1970 metais, todėl turi tvirtai susiformavusias tradicijas ir vertybes, tačiau neapsiriboja vien žinių perteikimu. Mokyklos bendruomenė teigia, jog jie taip pat siekia parengti mokinį nenuspėjamai ateičiai ir išugdyti tam reikiamus įgūdžius.
         Vizito metu mokytojos lankėsi įvairių dalykų pamokose (portugalų kalbos, šokio, anglų kalbos, biologijos ir fizikos praktiniuose užsiėmimuose). Įsiminė integruota istorijos-dailės pamoka, skirta Portugalijos revoliucijos 50-osioms metinėms paminėti, per kurią mokiniai piešė plakatų seriją, vaizduojančią revoliucinės dainos posmus, taip pat portugalų kalbos pamoka, kurią kartu su mokytoja vedė populiarus Portugalijos jaunimo rašytojas Bruno Paixao. Besisvečiuojančios mokytojos, nors ir ne gamtos mokslų specialistės, padedant mokiniams ir mokytojams,  įsitraukė į praktines veiklas biologijos ir fizikos pamokose. Maloniai stebino tai, kad visose aplankytose pamokose šalia šiuolaikinių mokymo(si) metodų naudojimo  ne mažiau svarbi yra ir mokytojo asmenybė bei pozityvi darbo aplinka. Darbo stebėjimo metu sutikti mokytojai stebino savo charizma, atsidavimu darbui ir šiltais tarpusavio santykiais. Tikriausiai ne veltui teigiama, jog šioje institucijoje dirba vieni geriausių šalies mokytojų.
          Atskirai reikėtų paminėti mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, integraciją. Įtraukiojo ugdymo įgyvendinimas Portugalijoje pradėtas jau prieš trisdešimt metų, todėl, nepaisant iškylančių iššūkių, SUP mokinių integracija vyksta gana sklandžiai. Garcia de Orta vidurinėje mokykloje ugdomi net ir didelių specialiųjų poreikių turintys mokiniai. Sunkumų vis dar būna, tad į SUP poreikių turinčių mokinių ugdymą yra įsitraukusi visa institucijos bendruomenė: ne tik mokytojai, specialistai, bet ir mokiniai bei pagalbinis personalas. Dažniausiai šiems mokiniams užsiėmimai vyksta atskirose, jiems pritaikytose erdvėse, kur jie mokomi ne tik skaityti, rašyti ar skaičiuoti, bet ir kasdienių įgūdžių. Mokytojai ir specialistai dirba su vienu, dviem ar trimis mokiniais, priklausomai nuo specialiųjų poreikių sunkumo. Teko lankytis SUP mokiniams skirtoje informacinių technologijų pamokoje, kur, naudojantis specialiomis platformomis bei programėlėmis, ugdomi baziniai kompiuteriniai įgūdžiai. Turintys nedidelių ar vidutinių specialiųjų poreikių mokiniai ugdomi kartu su kitais mokiniais bendrose pamokose.
         Puikų įspūdį paliko ir mokyklos erdvės: šiuolaikiška biologijos laboratorija, jauki, net dviejų aukštų biblioteka, erdvi sporto salė, patalpos mokinių ir mokytojų poilsiui, kurios suprojektuotos atsižvelgiant į vietos klimatą, moderniai įrengti kabinetai, kurie, beje, rakinami vienu raktu 😊.
         Įvairių susitikimų su mokytojais bei mokyklos administracija metu mokytojos iš Lietuvos buvo supažindintos ne tik su Portugalijos švietimo sistema, bet ir su mokyklos vadybos politika, atsakomybės ir pareigų tarp įvairių grandžių pasiskirstymu, grįstu pasidalytos lyderystės principais. Garcia de Orta vidurinės mokyklos pedagogai pabrėžė, jog siekti gerų mokymosi rezultatų, kurti pozityvią atmosferą ugdymo procese labai padeda mokinių tėvų palaikymas, jų  dalyvavimas institucijos gyvenime.
         Dalyvaudamos Erasmus+ projekte  mokytojos ne tik pagilino savo dalykines bei metodines žinias, bet ir tobulino bendravimo užsienio kalba įgūdžius, susipažino su Portugalijos kultūra,  Porto miesto istorija, lankė Porto miesto žymias vietas, įtrauktas į Unesco saugomų objektų sąrašą. „Išmintingas ne tas, kuris daug žino, o tas, kurio žinios naudingos“, - teigė senovės graikų dramaturgas Eschilas. Tad ir straipsnio autorės viliasi įgijusios naudingų savo profesinei veiklai žinių, kuriomis mielai dalysis su kolegomis 😊.
                                                                                                               Jūratė Rudminienė
                                                                                                               Gintarė Baltrūnienė
                                                                                                               Kristina Paulėkienė

        

Šis projektas finansuojamas Europos komisijos Erasmus+ programos lėšomis.
         Šis kūrinys atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.